ZWOLNIENIE DYSCYPLINARNE PRACOWNIKA

Przepisy prawa pracy przewidują możliwość zwolnienia pracownika w trybie dyscyplinarnym. Jednak nie każde zachowanie pracownika uważane przez pracodawcę za niewłaściwe pozwala na zwolnienie w trybie dyscyplinarnym.

Czym jest zwolnienie dyscyplinarne pracownika?

W prawie pracy kilka możliwych trybów wypowiedzenia umowy o pracę. Najmniej uciążliwe dla pracodawcy i pracownika jest rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Z kolei rozwiązanie za wypowiedzeniem pozwala na poszukiwanie nowej pracy bądź nowego pracownika przez okres wypowiedzenia. Najwięcej emocjo budzi zazwyczaj zwolnienie bez wypowiedzenia, czyli zwolnienie dyscyplinarne.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia to sytuacja, w której zakończenie stosunku pracy ma miejsce z winy pracownika. Sytuację taką reguluje art. 52 Kodeksu pracy. Tryb ten stosuje się do wszystkich rodzajów umów o pracę – na czas nieokreślony, określony, próbny bądź na zastępstwo. Co istotne, w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego nie znajdują zastosowania przepisy dotyczące ochrony szczególnej pracowników (np. co do kobiet w ciąży czy pracowników w wieku przedemerytalnym).

Kiedy możliwe jest zwolnienie dyscyplinarne?

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:

1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;

2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;

3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Co istotne, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Do przykładowych sytuacji, które uzasadniają rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym, należą między innymi nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy, naruszanie zasady poufności, częste i nieuzasadnione spóźnienia, przyjście do pracy pod wpływem alkoholu lub narkotyków, naruszanie praw współpracowników lub naruszanie pracodawcy.

Jakie są konsekwencje zwolnienia dyscyplinarnego?

Zwolnienie dyscyplinarne pozostaje odnotowane w dokumentacji pracowniczej. W związku z tym, w przypadku chęci ponownego podjęcia pracy u innego pracodawcy ma on prawo zażądania dokumentów dotyczących poprzedniego zatrudnienia. Wtedy może on dowiedzieć się, że doszło do zwolnienia dyscyplinarnego.

Zwolnienie dyscyplinarne – co zrobić?

Jeśli zachodzi podejrzenie, że zwolnienie w trybie dyscyplinarnym było nieuzasadnione, można złożyć odwołanie od wypowiedzenia. Do uprawnień przysługujących pracownikowi należy żądanie uznania bezskuteczności wypowiedzenia, przywrócenia do pracy czy odszkodowania.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej związanej ze zwolnieniem dyscyplinarnym oraz weryfikacją przysługujących Ci praw, możesz skorzystać z pomocy adwokata.

Autor:

Wiktoria Milanowska – adwokat oraz autorka bloga. W praktyce zawodowej prowadzi sprawy zarówno klientów indywidualnych, jak również przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Trójmieście, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Na Instagramie prowadzi konto @nowelizacje, na którym umieszcza posty edukacyjne o prawie pisane w przystępny sposób, a także dzieli się treściami dotyczącymi wykonywania zawodu adwokata.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną przez formularz kontaktowy, pod numerem telefonu: +48 789 742 400 lub adresem e-mail: kontakt@kancelaria14.pl

Pozostańmy w kontakcie!

Scroll to Top