DZIEDZICZENIE DŁUGÓW – CO NALEŻY WIEDZIEĆ?

JAK CHRONIĆ SWÓJ MAJĄTEK W KONTEKŚCIE DZIEDZICZENIA?

Zarządzanie dziedziczeniem może być skomplikowane, ale nie musi takie być. W naszej kancelarii oferujemy praktyczne porady prawne, które pomogą Ci zrozumieć, jak skutecznie chronić swój majątek oraz uniknąć nieprzyjemności związanych z dziedziczeniem długów. Dowiedz się, jakie kroki możesz podjąć, aby zabezpieczyć swoją przyszłość oraz przyszłość swoich bliskich.

Kancelaria Adwokacka Gdańsk | Sopot | Gdynia

Adwokat Wiktoria Milanowska Gdańsk | Sopot | Gdynia Kancelaria Adwokacka

© Wszystkie prawa zastrzeżone

Dziedziczenie długu - w jaki sposób do niego dochodzi?

Dziedziczenie długu opiera się na zasadach prawa spadkowego określonych w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do jego przepisów. Warto zwrócić uwagę, że przepis ten stanowi o prawach i obowiązkach zmarłego – tak więc tym samym do spadku należą również długi. Długi podlegające dziedziczeniu obejmują zarówno długi o charakterze prywatnoprawnym, jak i długi o charakterze publicznoprawnym.

Spadkobranie może nastąpić na podstawie ustawy albo testamentu. W przypadku, gdy sporządzono testament ma on pierwszeństwo przed dziedziczeniem na podstawie ustawy. Z kolei dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Osoba, która jest spadkobiercą ma prawo przyjąć albo odrzucić spadek. Czynności tej dokonuje się przez złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku lub oświadczenia o odrzuceniu spadku.

Spadkobierca, który otrzymuje spadek z długami w świetle obowiązujących przepisów prawa może odrzucić spadek, przyjąć spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza albo przyjąć spadek w całości.

W jaki sposób nie odziedziczyć długów w spadku?

Na szczęście w obowiązującym stanie prawnym do dziedziczenia długów nie dochodzi w sposób automatyczny. Oznacza to, że prawo na swój sposób chroni spadkobierców przed dziedziczeniem długów, których nie będą w stanie płacić lub takich, o których nie zdawali sobie sprawy

Sposób pierwszy - oświadczenie o odrzuceniu spadku

Jednym ze sposobów, który pozwala na uniknięcie dziedziczenia długów jest złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku.

Poprzez złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku spadkobierca w ogóle nie staje się spadkobiercą. Oznacza to, że nie przechodzą na niego ani długi spadkodawcy, ani składniki majątku spadkodawcy, które mogłyby przynieść korzyść majątkową spadkobiercy.

Warto jednak podkreślić, że w przypadku złożenia oświadczenia odrzuceniu spadku część spadku przynależna do osoby, która odrzuciła spadek, przechodzi na jego spadkobierców. Oznacza to, że jeśli rodzic składa oświadczenie o odrzuceniu spadku to powinien rozważyć ochronę swoich dzieci, ponieważ to one będą kolejnymi spadkobiercami. Jeśli dzieci są małoletnie, rodzic taki powinien wtedy odrzucić spadek w imieniu małoletnich dzieci.

Należy jednak pamiętać, że na oświadczenie o odrzuceniu spadku ustawodawca zakreślił spadkobiercy termin sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Sposób drugi - przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Kolejnym sposobem na ograniczenie dziedziczenia długów po zmarłym jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

W takim przypadku osoba powołana do spadku staje się spadkobiercą, jednak odpowiada za odziedziczone długi tylko do tzw. wysokości stanu czynnego spadku, a więc do wartości odziedziczonego przez siebie majątku. Oznacza to, że odpowiedzialność za długi spadkowe zostaje ograniczona jedynie do wartości odziedziczonego spadku.

Warto wspomnieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku, kiedy spadkobierca nie złoży w terminie oświadczenia o przyjęciu spadku lub oświadczenia o odrzuceniu spadku, jest to jednoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Podsumowanie - jak uniknąć dziedziczenia długów?

Rozważne podejście do kwestii postępowania w przypadku dziedziczenia może sprawić, że unikniemy wielu problemów. Niejednokrotnie niezbędne jest podjęcie odpowiednich formalności oraz racjonalna ocena, czy korzystniejsze jest złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku, czy też przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej związanej z dziedziczeniem długów spadkowych, możesz skorzystać z pomocy adwokata.

Autor:

Wiktoria Milanowska | Kancelaria Adwokacka | Kancelaria 14

Wiktoria Milanowska – adwokat oraz autorka bloga. W praktyce zawodowej prowadzi sprawy zarówno klientów indywidualnych, jak również przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Trójmieście, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Na Instagramie prowadzi konto @nowelizacje, na którym umieszcza posty edukacyjne o prawie pisane w przystępny sposób, a także dzieli się treściami dotyczącymi wykonywania zawodu adwokata.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną przez formularz kontaktowy, pod numerem telefonu: +48 789 742 400 lub adresem e-mail: kontakt@kancelaria14.pl

Pozostańmy w kontakcie!

Scroll to Top