EMERYTURA POMOSTOWA – JAK JĄ UZYSKAĆ?

Emerytura pomostowa to uprawnienie do przejść na wcześniejszą emeryturę, która zgodnie z prawem przysługuje jedynie określonej ustawowo kategorii osób.

Komu przysługuje prawo do emerytury pomostowej?

Ustawa o emeryturach pomostowych przewiduje, że prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.,
  • ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
  • osiągnął wiek wynoszący co najmniej dla kobiet 55 lat i co najmniej 60 lat dla mężczyzn,
  • ma okres składkowy i nie składkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5-9 i art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn,
  • po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu wskazywanym w ustawie.

Podkreślenia wymaga, że ustawodawca wskazuje, że każdy z wymienionych w ustawie warunków powinien zostać spełniony łącznie.

Jak można przejść na emeryturę pomostową?

W celu przejścia na emeryturę pomostową należy złożyć wniosek EPOM w ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające, że wnioskodawcy przysługuje prawo do emerytury pomostowej. Dokumenty, na podstawie których ustala się emeryturę pomostową to w szczególności informacja o okresach składkowych i nieskładkowych,  zaświadczenia pracodawców (świadectwa pracy) lub innego właściwego organu potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe oraz zaświadczenia potwierdzające okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za okres do 31 grudnia 2008 roku.

Ponadto zgodnie z art. 49 Ustawy o emeryturach pomostowych, istnieje inny sposób uzyskania emerytury pomostowej. W ramach tych przepisów, prawo do emerytury pomostowej przysługuje również osobie, która po dniu 31 grudnia 2008 r. nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jednak spełniła warunki wskazane w ustawie, zaś na dzień 1 stycznia 2009 roku posiadała co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych, zgodnie z definicją określoną w ustawie dotyczącej emerytur pomostowych.

Kiedy ustaje prawo do emerytury pomostowej?

Prawo do emerytury pomostowej ustaje na dzień przed nabyciem prawa do emerytury, z dniem osiągnięcia wieku emerytalnego lub z dniem śmierci uprawnionego.

 

Odmowa przyznania prawa do emerytury pomostowej

Zdarzają się sytuacje, w których pomimo wewnętrznego przeświadczenia wnioskodawcy, że przysługuje mu prawo do emerytury pomostowej, otrzymuje on decyzję odmowną od organu rentowego. Do sytuacji takiej może dojść z różnych przyczyn, jakimi są m.in. niespełnienie warunków wskazanych w ustawie, brak dostarczenia wymaganej przez organ dokumentacji, otrzymywania innych świadczeń lub zmian w obowiązujących przepisach.

W takich przypadkach wnioskodawcy przysługuje prawo do odwołania się od decyzji organu w określonym ustawowo terminie. Sytuację otrzymania decyzji negatywnej organu rentowego warto każdorazowo skonsultować z prawnikiem.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej związanej z wnioskiem o uzyskanie emerytury pomostowej, możesz skorzystać z pomocy adwokata.

Autor:

Wiktoria Milanowska – adwokat oraz autorka bloga. W praktyce zawodowej prowadzi sprawy zarówno klientów indywidualnych, jak również przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Trójmieście, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Na Instagramie prowadzi konto @nowelizacje, na którym umieszcza posty edukacyjne o prawie pisane w przystępny sposób, a także dzieli się treściami dotyczącymi wykonywania zawodu adwokata.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną przez formularz kontaktowy, pod numerem telefonu: +48 789 742 400 lub adresem e-mail: kontakt@kancelaria14.pl

Pozostańmy w kontakcie!

Scroll to Top